Základní škola a Praktická škola, Jičín

Soudná 12, 506 01 Jičín

Archiv aktualit - 3. a 4. čtvrtletí 2017/2018

     


 

Z důvodu stavebních úprav je školní rok ukončen dne 22. 6. 2018. V souladu s § 24, odst. 2., zákona 561/2004 Sb. vyhlásil ředitel školy volné dny ředitele školy. (ředitelské volno) 

Vedení školy přeje všem svým žákům i zaměstnancům příjemné prožití letních prázdnin a dovolené.


 

26. června 2018

Ukončení studia našich středoškoláků

Dva červnové úterky ve školním roce byly věnovány závěrečným zkouškám žáků střední praktické školy. Dne 19. 6. se konaly zkoušky praktické, kde ze čtyř témat bylo vylosováno téma "Studená kuchyně". Žáci prokázali velké teoretické znalosti z oblasti kuchyňských prací a dopoledne bylo završeno přípravou ovocného zmrzlinového poháru.
O týden později v úterý 26. 6. se žáci sešli ke zkoušce teoretické. Před komisí, jejíž předsedkyní byla Mgr. Janoušková z OU a ZŠ Sluneční Hostinné si losovali z 20 otázek. Na ty se připravovali v průběhu roku a hlavně ve volném týdnu, kdy měli tzv. "svaťák". Nervozita byla veliká, ať už ze strany žáků, tak i ze strany zúčastněných pedagogů. Všechny otázky ale byly zodpovězeny opravdu vyčerpávajícím způsobem a proto byly všechny výkony odměněny tím nejlepším ohodnocením. Slavnostního předávání vysvědčení se zúčastnili nejen rodiče, ale i vedoucí odboru školství
ing. Miroslav Kazda.

autor příspěvku: Mgr. Petra Jínová


 

20. června 2018

Cipískova stezka

Průběh školního roku žákům zpestřujeme celoročním výukovým projektem "Jaro, léto, podzim, zima - to je celý rok". Dílčí část - léto -  měla letos podtitul "Turistika". Žáci IV. třídy si mimo jiné prošli celou Cipískovu stezku a na ní plnili zadané úkoly. Nakonec byla jejich snaha odměněna pracovnicemi v informačním centru. Z odznaku (placky) měli všichni velkou radost.

autor příspěvku: Mgr. Kateřina Mindlová


 

19. 6. 2018
 
Poslední muzikoterapie
 
Žáci základních a speciálních tříd naší školy se dnes naposledy ve školním roce zúčastnili netradiční hodiny muzikoterapie s názvem "Léčivé bubnování." Ve dvou skupinách si vyzkoušeli hru na netradiční hudební nástroje v duchu improvizace, jako jsou bubny džembe, tibetské misky, deštné hole, aj. Popustili uzdu svým emocím a pozitivně vnímali rytmus, tóny a zvuky jednotlivých nástrojů. Žáci spojili svoji hru a pohyb ve společný orchestr léčivých melodií. Cílem bylo zprostředkovat jiný prožitek z hudby, uvolnit se a užít si to.
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová


 

Praktická závěrečná zkouška je za námi!

V úterý 19. 6. proběhly u středoškoláků z I. S a II. S Praktické závěrečné zkoušky. Hned ráno žáky přivítal pan ředitel s paní zástupkyní a členkou komise a vylosovalo se téma - studená kuchyně. Žáci si v úvodní části řekli, co to je studená a teplá kuchyně, jaké jsou zásady zdravého stravování, jaké vitamíny najdeme v potravinách a napsali si recept na ovocný zmrzlinový pohár. Všichni žáci se s radostí pustili do přípravy poháru. Během přípravy si na školní zahradě natrhali jahody a meduňku na ozdobu a procvičili si poznávání bylin.

Všichni žáci úspěšně splnili Praktické závěrečné zkoušky a ještě k tomu si dobře pochutnali na osvěžujícím poháru.

Za týden je čeká teoretická zkouška, tak přejeme všem hodně štěstí.

 

Autor příspěvku: Kateřina Tomíčková


 

15. června 2018

Naši školu navštívili žáci ze „Čtyřky“

            V pátek 15. 6. 2018 jsme do naší školy, v rámci vzájemné spolupráce, pozvali třídu 4. A ze 4. ZŠ Železnická v Jičíně. Žáci ze „Čtyřky“ došli do naší školy po šipkách a cestou plnili různé úkoly, které pro ně připravili naši středoškoláci. Kolem 9. hodiny třída 4. A s paní učitelkou Ulrichovou dorazila. Úkoly plnili bezchybně, proto na ně čekala ve školní jídelně zasloužená odměna – švédský stůl plný sladkých a slaných dobrot. Po svačině jsme se odebrali na školní zahradu, kde byli už připraveni žáci pěveckého kroužku se svým vystoupením. Přišla se podívat i paní ředitelka 4. ZŠ Mgr. Kalátová Lisá, což nám udělalo velikou radost. Hudební vystoupení pod vedením paní učitelky Flečkové se moc povedlo. Zpěváci sklidili obrovský potlesk. Následovala prohlídka nové školní zahrady a poznávačka bylin s paní učitelkou Jurycovou. Žáky velice zaujal hmyzí hotel a ptačí budky s kamerami na školní zahradě. Aby se žáci dozvěděli odpověď na otázku ze šipkované: „Co je to SNOEZELEN?“, provedla je prostorami školy paní učitelka Kratochvílová. Ukázky učeben snoezelenu a trampoliningu vzbudili u žáků velký obdiv.

Počasí nám tentokrát skvěle přálo. Žáci ze „Čtyřky“ odcházeli plni zážitků a s novými informacemi.

 Děkuji všem zúčastněným kolegyním za přípravu výborného občerstvení a za pomoc při realizaci programu.

 autor příspěvku: Mgr. Tereza Musilová


 

15. června 2018

Mladý zdravotník

Ve čtvrtek 14. 6. 2018 se konal v Úpici 16. ročník soutěže Mladý zdravotník. Žáci naší školy se opět zúčastnili. Letos s námi na soutěž jel i pan ředitel Mgr. Petr Novotný. V konkurenci 16. družstev jsme obsadili 7.,12. a 16. místo. Nadšení bylo veliké. Všichni obdrželi hezké ceny.
Těšíme se na další ročník.

autor příspěvku: J. Dvořáčková  a.p.


 

15. června 2018

Hruboskalsko – poslední společný výlet

Protože za týden část našich středoškoláků bude skládát závěrečné zkoušky, podnikli jsme poslední společný výlet. Vlakem jsme dojeli na začátek Turnova a tam nastoupili na turistickou Zlatou stezku Českým rájem. Část odvážlivců vylezla na rozhlednu na Hlavatici, všichni si prohlédli vstupní most a nádvoří zámku Valdštejn. Docela náročný sestup skalami do Sedmihorek zvládli všichni na výbornou.

autor příspěvku: Mgr. Petra Jínová


 

13. června 2018

Zahradní osvěžení pod pergolou

Kdo by se nechtěl v těchto teplých dnech trošku osvěžit? Středoškoláci z I. S a z II. S v rámci předmětu Předprofesní příprava připravili na školní zahradě pod pergolou ovocný koktejl – smoothie.  Z domova a z vlastní zahrádky si žáci přinesli jahody, třešně, jablka, dále pak exotické ovoce (banány, mango, kivi….) a pak už jen stačilo krájet a mixovat. Jedna skupinka žáků připravila ovocný koktej a další skupinka pracovala na zahradě, plela přebytečný plevel. Zahradní piknik se nám vydařil, osvěžení bylo příjemné.

Autor příspěvku:  Kateřina Tomíčková


 

8. června 2018

Navzdory bariérám, jedeme na výlet!

Dnes se naše třída I. B vypravila vlakem na školní výlet do Lázní Bělohrad. Žáci se těšili na jízdu vlakem, turistiku v krásné přírodě s programem zakončeným obědem v místní restauraci. Náladu nám nezkazila ani neochota Českých drah, které nám letos poprvé neumožnily s vozíky bezproblémově zdolat překážky nástupu a výstupu našich imobilních žáků do vlaku. Děkuji tak za vstřícnost a ochotu spolucestujících, kteří nám nezištně pomohli. Výlet jsme navzdory překážkám zvládli všichni bez problémů. Moc jsme si ho užili a žáci mají spoustu nových zážitků a zkušeností. 
Děkuji také svým asistentkám pedagoga za skvělou spolupráci a pomoc nejen při těchto náročných akcích, ale také při běžné výuce ve třídě po celý školní rok.
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka


 

6. června 2018

Školní výlet IV. a VI. třídy - Ostrá u Lysé nad Labem

Každý školní rok bývá ukončen školním výletem. Letos jsme navštívili Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem. Paní průvodkyně nás seznámila s jednotlivými řemesly a pak již záleželo na dětech, co si sami vyzkouší. Nejčastěji byla navštěvována výroba provazů, keramika a výroba mincí. Další řemesla - drátenictví, výrobu svíček, mýdel, papíru,... si musíme vyzkoušet na výletě s rodiči. Na ta již nezbyl čas. I tak to byl vydařený výlet.

autor příspěvku: Mgr. Václava Jurycová a Mgr. Kateřina Mindlová

 


 

5. června 2018

Rozdáváme radost v Domově pro seniory

V úterý 5. 6. se vydali naši žáci z pěveckého kroužku navštívit obyvatele Domova pro seniory v Jičíně. S sebou nesli plno krásných písniček pro radost a potěšení.
V příjemné atmosféře zazpívali veselé písně skvělého hudebníka Jaromíra Nohavici.  
Žáci si sami k této příležitosti vyrobili masku kozla, aby tak autenticky ztvárnili stejnojmennou píseň - "Kozel".  
Senioři se dobře bavili a někteří se také aktivně svým zpěvem zapojili. Na závěr naši žáci dostali sladkou odměnu a zasloužený potlesk. 
Již pravidelně navštěvujeme obyvatele Domova pro seniory a obohacujeme se tak navzájem.  
Těšíme se na příští rok, kdy připravíme opět vánoční a jarní vystoupení. Děkuji našim žákům za skvělý výkon a reprezentaci naší školy. 

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková


 

1. června 2018

Den dětí v I.B

Dnes jsme oslavili svátek dětí výletem do okolí Jičína. Vlakem jsme odjeli do Železnice a odtud se vydali různým terénem zpátky do školy. Během cesty děti pozorovaly přírodu, viděly práci se dřevem v místní pile, shlédly krávy, koně a užily si svůj den v přírodě. Počasí nám přálo a všichni jsme došli v pořádku zpátky do školy. Výlet byl krásný.
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka 

31. května 2018

Rafty – zase po roce

Od jara, kdy padla první zmínka o plánované plavbě na Jizeře, nebyla nouze o zájemce. Počet vodáků se vyšplhal na 26, ale kvůli nemocem byl konečný počet 23. I tak jsme s dospělým doprovodem obsadili 5 raftů. Pro krásné, ale suché počasí, které trvá již dlouhou dobu, bylo méně vody. V  každé lodi se našli siláci, kteří  dobrovolně přetahovali rafty přes mělčiny. Poděkování patří všem, ale hlavně rodičům, kteří s námi dobrovolně naši plavbu absolvovali.

autor příspěvku: Jana Dvořáčková

 


 

29. května 2018

Sláva, nazdar výletu!!!

V úterý hned ráno vyrazili žáci ze třídy III. tř.  a 1. C na školní výlet do Radvánovic. Cestou - necestou je doprovázely paní učitelky i pedagogické asistentky.
Cestovali jsme vlakem na Hrubou Skálu a poté pěšky do zábavního přírodního parku v Radvánovicích. 
Počasí nám velmi přálo a celý areál jsme měli pro sebe. 
Žáci si zaskákali na trampolínách, užili si sprchu, různé prolézačky, tunely, houpačky...
Velkou atrakcí byl obrovský hrad s tunely. Také jsme nahlédli do indiánských stanů a zabubnovali na bonga. Občerstvili jsme se nápoji a skvělou zmrzlinou.  Do Jičína jsme všichni dorazili unaveni, ale plni nezapomenutelných zážitků na hezký výlet. 

autorky příspěvku: Mgr. Adéla Flečková, Mgr. Hana Kohoutová - třídní učitelky


28. května 2018

Čtení nás baví

Dnes se již opakovaně třída 1. C vydala do knihovny V. Čtvrtka v Jičíně. 
Paní knihovnice pro nás připravila vyprávění a dramatizaci pohádky: "O ztracených barvách". 
Poté jsme si všichni společně zahráli naši oblíbenou pohádku: "Boudo, Budko". 
Čas strávený mezi knihami nám zpříjemnila zajímavá dětská leporela a zvukové knihy. 
Po krásném dopoledni jsme se vydali zpět do školy a cestou si užívali sluníčka.

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková, tř. uč. 1. C


 

25. května 2018

Květen - měsíc zahrad

Dnes, v tento krásný slunečný den proběhla v rámci projektu zahrady přírodovědná soutěž žáků naší školy. 
Všichni pilně hledali dobře skryté obrázky ptáků a zvířat žijících v zahradách. Poté zručně obkreslili symbol, který byl 
na obrázku namalovaný na listinu, kde museli dané zvíře najít, přečíst a zapsat. Všichni se báječně bavili. 
Na prvním místě se ze 17-ti body (maximum bylo 18 bodů) umístili: Patrik Čuhel a Matouš Dvořáček, druhé místo obsadila 
Pavlína Zimová a třetím místem se může pochlubit Milan Balog. Žáci byli oceněni potleskem a sladkou odměnou. 
Těšíme se na další zážitky na naší krásné zahradě.

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková 


 

25. května 2018

Středoškoláci na výletě v Jinolicích

Ve čtvrtek 24. května vyjeli středoškoláci z I. S a z II. S na výlet vlakem do Jinolic. Počasí nám přálo, tak jsme si udělali pěknou procházku do okolí jinolických rybníků.  Na plážovém hřišti si žáci zahráli míčové hry a největší radost měli z toho, že se mohli podílet na přípravě langoše.  Paní asistentka Michálková ve stánku připravila těsto a ingredience (sýr, kečup, česnek…) a žáci si na předem osmaženého langoše dali sýr, kečup nebo česnek…, co kdo má rád. Ochutnali i novinku, langoše na sladko s čokoládou.

Věřte, že jsme si výlet všichni moc užili, tak ahoj zase příště!

autor příspěvku: Kateřina Tomíčková

 

 


 

23. května 2018

Květen - měsíc zahrad

Žáci naší školy mají nádhernou novou zahradu, proč tedy na ní jen pracovat? Společně se svými učitelkami využívají v rámci projektu- "Učíme se v přírodě - školní zahradu k mnoha různým aktivitám. Dnes nám nakonec počasí přálo a tak žáci strávili příjemné dopoledne na čerstvém vzduchu. Společně si zazpívali pod pergolou, následovaly pohybové aktivity, písně s pohybem a také mazurka. Pozorně sledujte tento náš projekt, v pátek nás čeká přírodovědný závod a tak se máme všichni na co těšit.

Autorky příspěvku: Mgr. Adéla Flečková, Mgr. Hana Kohoutová


 

22. května 2018

Výlet pro vítěze ekologické soutěže – Zámek Hrubý Rohozec

Během školního roku 2017/2018  probíhala na naší škole celoškolní ekologická soutěž ve sběru plastových víček, vybitých baterií a nepotřebných malých elektrospotřebičů.
Pro nejlepší sběrače z vítězných tříd byl uspořádán výlet na zámek Hrubý Rohozec. Zde si žáci prohlédli soukromá apartmá, zámecký park a celá akce byla ukončena sladkou odměnou v cukrárně.

 autor příspěvku: Mgr. Kateřina Mindlová

 


 

22. května 2018

Stopovaná za pokladem

V úterý 22. května proběhlo pro zájemce z naší Základní a Praktické školy prožitkové odpoledne – Stopovaná za pokladem. V odpoledních hodinách se všichni přihlášení žáci sešli před školou a rozdělili se do dvou skupin. První skupina žáků rozmísťovala fáborky a úkoly, jako např. - „Vyrob obrázek z přírodnin, vyjmenuj jehličnaté a listnaté stromy, vyjmenuj květiny na poli, na zahradě a v lese, udělej 5 dřepů s výskokem…“ Následující skupinka žáků úkoly plnila a fáborky sbírala. Radost ze stopované vyvrcholila nalezeným pokladem, sladkou odměnou a tím, že jsme si užili krásné odpoledne v přírodě.

Autor příspěvku: Kateřina Tomíčková

 


 

17. května 2018

Školní výlet třídy I. A

Třída I. A již minulý týden absolvovala školní výlet. Ve čtvrtek ráno jsme se sešli ve skautském srubu na Čeřovce v Jičíně. Hráli jsme společenské hry, četli pohádky, malovali a doufali jsme, že přestane pršet. Nakonec déšť ustal a my jsme se mohli vydat na šipkovanou. Šli jsme po červených fáborkách, žáci plnili úkoly a na konci cesty nás čekalo překvapení – poklad. Když jsme se vrátili zpátky ke srubu, měli jsme už pořádný hlad. Proto jsme si rozdělali oheň a opekli buřty. Po výborném obědě jsme školní výlet zakončili zpíváním s kytarou. I přes nepřízeň počasí se výlet moc povedl, žáci si ho užili. Děkujeme jičínským skautům za možnost využití jejich klubovny - srubu.

 autor příspěvku:  Mgr. Tereza Musilová

 


 

11. května 2018

Zahradnictví Hortena

Dnes naše třída I. B pokračovala ve znamení zážitkové výuky tentokrát do zahradnického centra Hortena. Žáci se učili vnímat probírané téma flory všemi smysly. Viděli pěstování okrasných stromů a dřevin. Přičichli si k nejrůznějším voňavým a pestrobarevným keřům, až oči přecházely. Mohli si i sáhnout na rostliny a pozorovat podmínky k životu, které potřebují. Tento přístup výuky je pro žáky nezbytný.  

autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka


 

 

10. květen 2018

Práce na školní zahradě

Ve čtvrtek dopoledne žáci z I. S v rámci předmětu "Předprofesní příprava" pracovali na školní zahradě v areálu školy. Žáci zalévali bylinkovou zahrádku, pyramidu z jahod i nově zasázené květiny a keříky. Vytrhávali také drobný plevel. Práce je těšila a šla jim rychle od ruky. Je vidět, že jim jejich vlastní podíl na zkrášení zahrady školy činí opravdu radost.
A po práci odměna – tou byla svačinu, kterou si připravili v zahradním altánu. Tentokrát si pochutnali na tvarohové pomazánce s bagetou a zeleninovém salátu.

 Autor příspěvku: Kateřina Tomíčková


 

10. května 2018

Květen, měsíc exkurzí v I.B...

Dnešní den naše třída měla ve znamení zážitkové výuky a to formou exkurze v nákupním centru. Tento přístup výuky volíme velmi často. Je založený na vstřebávání informací pomocí intenzivních emocí.  Jde o učení z důsledku vlastního jednání, a společného překonávání problémů, úkolů a výzev. Pomůže žákům prožít dané probírané téma pomocí konkrétních zážitků, zkušeností a to zejména učením v běžném životě. 
Žáci se učili nejen samostatnosti při pohybu v nákupním centru, ale také umět se rozhodnout a dle svých potřeb nakoupit drobný nákup. Všichni si to moc užili. Zítra nás čeká exkurze do zahradnického centra Hortena.
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka


 

27. dubna 2018

Praxe u středoškoláků už začala

Začátkem dubna, vždy každý pátek, se středoškoláci z I. S a II. S  účastní  praxe v rámci Předprofesní přípravy. Jeden týden navštěvují žáci psí útulek a koně pod Zebínem.  Zde provádí úklid stájí, sbírání kamenů na dostihovém cvičišti nebo mytí misek v psím útulku. Další týden mají praxi v Horteně (v zahradnictví), kde naposledy plely a třídily jehličnaté stromky. Praxe jde žákům od ruky, baví je a získávají tak zkušenosti do života.

Autor příspěvku: Kateřina Tomíčková


 

25. duben 2018

Pěvecká soutěž "Slavíček"

Včera, se na naší škole konal první ročník pěvecké soutěže- "Slavíček". 
Soutěžilo a zpívalo se ve dvou kategoriích. V první kategorii se předvedlo 6 žáků 1. stupně ZŠ: David Fejfar, František Kováč, Matouš Dvořáček, Petr Hnát, Nela Brandová a Tereza Havránková. Každý z účinkujících zazpíval na mikrofon dvě písně dle vlastního výběru. Na první místě se umístil František Kováč, druhé místo získal Matouš Dvořáček a třetí místo vybojovala Tereza Havránková. 
Ve druhé kategorii jsme si poslechli žáky druhého stupně ZŠ a SŠ. Přihlásilo se celkem 10 zpěváků: 
Karolína Maderová, Richard Jakubec, Nikola Jará, Petra Zelníčková, Tereza Horáčková, Irena Václavíková, Nikola Stránská, Lucie Erlebachová, Barbora Josefová a Romana Erbanová. 
První místo si s jistotou vyzpívala Terezka Horáčková s písní: "Moj Bože". O druhou příčku se podělila dvě děvčata - Petra Zelníčková (SŠ) a nejmladší účastnice v této kategorii Karolína Maderová (ZŠ). Třetí místo obsadila Romana Erbanová. Všem soutěžícím moc gratulujeme. Patří jim náš velký dík a obdiv za úsilí, odvahu a téměř profesionální interpretaci českých, slovenských i romských písní. 
Hodnotila porota: Mgr. Jolana Zahradníková, Kateřina Tomíčková a Mgr. Olina Kratochvílová. 
Slavíček provázela a organizovala Mgr.Adéla Flečková.

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková


 

16. dubna 2018

Objevujeme kouzelný svět knížek

Dnes jsem se i s našimi nejmladšími, žáky 1. C vydala do místní knihovny Václava Čtvrtka. 
Zažili jsme tu krásné dopoledne v příjemné atmosféře. Zahráli jsme si pohádku: "Boudo, budko", četli jsme pohádky, hráli stolní hry, zpívali a tančili. Paní knihovnice nám četla veselé příběhy o zvířátkách. 
Velmi se nám tu líbilo a už se těšíme na příště.

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková, tř.uč. 

13. dubna 2018

Den krásy, pohybu a relaxace

Boříme mýty! Třináctého a pátek k tomu? Leckdo si řekne, ach jo! Čeká nás smolný den.
Ale ve škole v Soudné je opak pravdou! Spoustu nádherných zážitků si žáci i učitelé odvezli z báječného galavečera, který se konal právě v pátek 13. 4.
v Nové Pace. Zábavný večer, který v krásných prostorách hotelu Centrál moderovala naše kolegyně M. Militká a pan Jan Perner, jsme si zkrátka nemohli nechat ujít. Žáci z pěveckého kroužku, pod vedením Mgr. Flečkové měli jedinečnou příležitost předvést své pěvecké umění před zaplněným sálem. Odměnou jim nebyl jen srdečný potlesk diváků, ale i osobní setkání (i selfie) s mladou zpěvačkou Evou Matějovskou.
Závěr večera přinesl další milé překvapení. Pan ředitel Mgr. P. Novotný převzal z rukou ředitele Gymnázia a SOŠPG šek na finanční obnos, který byl vybrán během večera z prodeje výherních losů. Finanční prostředky budou použity na projekt revitalizace školní zahrady, který je již v plném proudu.

Organizátorům celé akce náleží náš obdiv a poděkování.

autor příspěvku: Mgr. Jolana Zahradníková

 


 

15. dubna 2018

Žijeme pravěkem – II. S a I. S

Nápad přiblížit dětem život v pravěku přišel postupně. Současná generace má všechno na dosah – jídlo, pití, materiální vybavení a především nejmodernější elektroniku. Už si ani neumíme představit, že by to bylo jinak. Jak žili pravěcí lidé, co dělali a čím se živili? Postupně jsme shlédli filmovou trilogii o životě v pravěku na motivy E. Štorcha. Dotazy typu „ fakt?, proč?, to snad ne!“ nebraly konce. Poznatky z filmů jsme využili při výzdobě tříd. Při výrobě pralidí jsme si poslechli písničku „Mamuti“ od skupiny Nezmaři. Celé toto téma jsme završili v rámci předmětu Výživa a příprava pokrmů upečením kuřecích stehen, které jsme stylově jedli rukama, ve stylizované pravěké jeskyni.

Autor příspěvku: Mgr. Petra Jínová

 


 

15. 4. 2018

Výukový projekt ZŠS - LES

V týdnu od 9. do 13. 4. 2018 probíhal ve třídách ZŠS výukový projekt s motivačním názvem LES. Téma lesa se prolínalo všemi vyučovacími předměty. Každý učitel pojal téma dle individuálních možností žáků. Žáci se učili básničky a písničky o lesních zvířatech, zvířata poznávali podle fotografií a podle zvuků, navštívili les, kde sbírali přírodniny.
Výstupem tohoto projektu je společná výzdoba v přízemí naší školy, která se moc povedla.

autor příspěvku: Mgr. Tereza Musilová

 


12. dubna 2018

Autismus

Celé dny opět zdárně pokračujeme ve výukovém projektu - "Zpíváme a hrajeme si všichni společně s dětmi s PAS". Scházíme se u společného zpívání, tanečků a her. Dnes jsme trénovali sociální komunikaci, rytmické cítění a oční kontakt. Podívejte se, jak nám to na společných fotkách moc sluší.
 
autor příspěvku: Mgr. A. Flečková


 

duben 2018

Autisté, žijí tu s námi

V průběhu celého dubna bude v naší škole probíhat výukový projekt- "Autisté, žijí tu s námi". Duben je významný právě tím, že je považován za měsíc porozumění autismu. Několikrát týdně bude probíhat společné zpívání a společenské hry dětí bez i s poruchami autistického spektra. Průběžně Vám budeme dodávat fotografie z tohoto projektu právě zde. Děti s autismem patří do naší školy, do našeho života, do našeho srdce.

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková


 

28. března 2018
 
Nevidím, neslyším, nemluvím...
Ve středu 28. března 2018 byl ve III. třídě realizován třídní projekt "Nevidím, neslyším, nemluvím...". Žáci si vyzkoušeli, jak se žije člověku s tělesným či smyslovým postižením. Zábavnou formou, pomocí her se učili bez zraku určovat předměty, ochutnávat a poznávat potraviny, orientovat se pouze podle sluchu nebo pracovat a oblékat se jednou rukou. Projekt se dětem velmi líbil.Byl přínosem pro další práci a zároveň zdrojem poučení i poznání.
 
autor příspěvku: Mgr. Hana Kohoutová


26. března 2018

Soutěž "Poznej co nejvíce ptáků"

Mezinárodní den ptactva připadá na 1. dubna. Tento den budeme doma slavit velikonoční svátky, a proto jsme si zasoutěžili v předstihu. Soutěže se zúčastnilo celkem 26 žáků z 1. - 6. ročníku ZŠ.

I. kategorie: 1. - 2. ročník
1. místo           Matěj Svoboda
2. místo           František Komárek
3. místo           Adriana Valkounová

II. kategorie: 3. - 4. ročník
1. místo           David Kvasnička
2. -3.místo       Nela Brandová
                        Lukáš Michal

III. kategorie: 5. - 6. ročník
1. místo           Jaroslav Kvasnička
2. místo           Richard Jakubec
3. místo           Pavel Vinklář

autor příspěvku: Mgr. Kateřina Mindlová

 


27. března 2018

Jak pečou naši nejmladší

Dnes si v 1. C prožili krásné dopoledne při pečení velikonočních perníčků. 
Žáci zdatně hnětli, váleli těsto a vykrajovali nejen velikonoční motivy. Po upečení zdobili perníčky bílkovou polevou. 
Všichni jsme si na té dobrotě moc pochutnali. Těšíme se na naše další kulinářské úspěchy.

autor příspěvku: třídní učitelka I. C Mgr. Adéla Flečková 


27. března 2018

Přípravy na Velikonoce v I. A

Přípravy na Velikonoce začaly v I. A výrobou velikonočních zápichů z keramické hlíny. Minulý týden jsme si v rámci celoškolního VP „Pašijový týden nanečisto“ žážitkovou formou připomínali velikonoční tradice. Vysévali jsme obilí, barvili vajíčka, pletli pomlázku, připravovali jarní zeleninový salát. Nyní pilně procvičujeme velikonoční koledy a Velikonoce mohou začít.

autor příspěvku: Mgr. Tereza Musilová


 

Na velikonoční pomlázku nachystala paní asistentka Dvořáčková pro žáky I. S překvapení v podobě drobných dárků. Odměnou jí byla radost koledníků.


26. března 2018

Vynášení Moreny I. C a I. S

„Přišlo jaro do vsi, kde jsi zimo, kde jsi.
Byla zima mezi náma a včil už je za horama,
Hu, hu, hu, jaro už je tu!“

V pondělí 26. 3. vynesli žáci z I. C a I. S  Morenu a říkankou se rozloučili se zimou. V předchozím týdnu si každá třída Morenu vyrobila a oblékla. Vycházkou přes Čeřovku, kolem rybníka až k Cidlině pak nazdobenou Morenu žáci podpálili a vhodili do řeky.
Teď už nic nebrání tomu, aby jaro opravdu přišlo.

Autor příspěvku: Kateřina Tomíčková

 


 

19. - 23. března 2018

Pašijový týden nanečisto

S týdenním předstihem jsme na naší škole uspořádali celoškolní projekt "Pašijový týden nanečisto". Cílem bylo seznámit žáky hravou formou s jednotlivými dny pašijového týdne. Proto jsme se v pondělí oblékli modře, v úterý šedo-žlutě, ve středu škaredě či černě, ve čtvrtek zeleně a v pátek jsme si půjčili oblečení velké, tedy od rodičů. Bílá sobota již proběhla v domácím prostředí. Byl to pěkný prožitkový týden.

autor příspěvku: Mgr. Kateřina Mindlová

 


 

23. března 2018

Středoškoláci připravují Velikonoce

Velikonoční nádivka
Ve čtvrtek 22. 3. středoškoláci z I. S a II. S překvapili Velikonoční nádivkou s bylinkami a zelným salátem. Den předem si žáci nakoupili potřebné suroviny dle seznamu a druhý den se už připravovalo velikonoční menu.  Žáci si počínali velmi šikovně, všichni se s chutí zapojili a velmi nám chutnalo.

Velikonoční vrkoč
Kdo by neznal tradiční velikonoční vrkoč?  Žáci z I. S si připomněli tuto známou velikonoční tradici. Vypracovali si těsto, upletli a upekli pravý velikonoční vrkoč. Vrkoče pak ozdobili vrbovými větvičkami a barevnými pentlemi. A velikonoční svátky může propuknout.

Autor příspěvku: Kateřina Tomíčková

 


 

23. března 2018

Vyrábíme čočkový salát

Dnešek byl v I. B věnován Velkému pátku nejen velkým ošacením, ale také významově. Vyráběli jsme společně "vylepšený" čočkový salát s jablkem, okurkou a vajíčkem. Žáci se snažili dle svých možností a společně jsme si pochutnali.

autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka


 

23. března 2018

Vyrábíme pro radost

V rámci výtvarné a pracovní výchovy žáci I. B vyráběli se svými pedagogy krásné velikonoční dekorace. Snažili se a na výsledku je to znát. Dnes si je odnášejí domů a udělají radost svým rodičům...

autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka


 

23. března 2018

Rodiče škole...

Děkuji rodičům třídy I. B za skvělou spolupráci při projektové výuce a domácí přípravě se svými dětmi k tématu Velikonoc.

Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka


 

22. března 2018

Návštěva ČOV v Jičíně

V rámci Světového dne vody, který byl OSN určen od roku 1993 na 22. březen, dostala naše škola nabídku od Vodohospodářské a obchodní společnosti, a.s. Jičín, seznámit se s Čistírnou odpadních vod v Jičíně /ČOV/, která byla v nedávných letech rekonstruována a modernizována v rámci rozsáhlé akce Cidlina. Této příležitosti letos využily tři třídy ze ZŠ a PrŠ v Soudné. Po registraci nám pracovníci ČOV předali materiály, týkající se všeobecných i technických informací včetně zobrazení areálu a popisu jednotlivých částí. Zároveň nás odborní pracovníci celým areálem provedli a se všemi detaily procesu čištění /mechanické, biologické i kalové/ seznámili. Děkujeme. Žáci i učitelé ZŠ a PŠ, Soudná, Jičín

autor příspěvku: PaedDr. Jan Havlík


 

19. března 2018

Recyklace hrou

Již devátým rokem se naše škola zapojuje do celorepublikového projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. V rámci tohoto projektu probíhá na škole výukový projekt Recyklace hrou. Zábavnou formou si žáci upevňují vědomosti o třídění odpadu a seznamují se, z čeho je vyrobena tužková baterie, počítač či pračka. Akce byla opět velkým přínosem pro naše žáky.

autor příspěvku: Mgr. Kateřina Mindlová


 

Jarní výzdoba v Základní a Praktické škole

Po jarních prázdninách se prostory naší školy oblékly do nového jarního kabátu. Při vstupu do školy ve vestibulu vás přivítají ptáci zpěváci, květiny a také kroucená vrba ozdobená kraslicemi. Všechny třídy jsou vesele a jarně vyzdobeny. Žáci se svými pedagogy a asistenty si dali opravdu záležet. Posuďte sami. Však už se také všichni těšíme na jaro.

Autor příspěvek: Kateřina Tomíčková

 


 

15. března 2018

Keramické tvoření středoškoláků

Ve středu 15. 3. středoškoláci z I. S a z II. S pracovali s keramickou hlínou. Vytvářeli srdíčka, ptáčky, misky jako dárky ke Svátku matek. Nejdříve si hlínu pořádně zpracovali, pak rozváleli válečkem a dále vykrajovali nebo vyřezávali nejrůznější motivy. Všichni žáci se s chutí do činnosti zapojili a velmi se jim dařilo. Příště nás čeká glazování výrobků. Tak se máme zase na co těšit.

Autor příspěvku: Kateřina Tomíčková

 


 

12. března 2018

Zvyšování kvality vzdělávání žáků

V letošním školním roce probíhá u nás ve škole pro žáky odpolední procvičování učiva v rámci českého jazyka a matematiky. Žáci mají možnost se svými pedagogy probírat učivo, které potřebují dovysvětlit a zafixovat. Mají k tomu skvělé podmínky v podobě vysoce individuálního přístupu, časového uzpůsobení. Využívají moderní techniku a metody práce na základě podpůrných opatření. Tento projekt je spolufinancován ze šablon Evropské unie. Probíhá v pěti skupinách žáků 1x týdně. 
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová


 

25. února 2018

Celoškolní výukový projekt "Žijeme olympiádou" 

Od 11. 2. do 23. 2. se naše škola zapojila do projektu "Žijeme olympiádou". Všechny třídy podle svých možností držely palce a fandily sportovcům celého světa. Vytvářeli jsme grafické studie, fandili u obrazovky, pokoušeli se sportovat a drželi palce našim sportovcům.
Za 7 medailí to stálo za to. Celé škole patří velké poděkování za snahu a veliké sportovní nadšení. Za 4 roky na shledanou.

autor příspěvku: Mgr. Václava Jurycová

   mise  Soudné na zimních olympijských hrách - úspěšně splněna


 

22. února 2018
 
Ať žije Olympiáda...
Celá škola prožívá Zimní olympijské hry nejen v televizi, ale také prostřednictvím celoškolního výukového projektu, který plní jednotlivé třídy různě. V I. B jsme pojali výuku prožitkově formou výtvarných koláží, společného vyprávění, popisu obrázků, ukázkami dresů, sportů, aj. Do projektu se zapojily také rodiny žáků formou domácí přípravy. Žáci se aktivně účastnili ve všech předmětech.

autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka 


 

14. února 2018

Třída 1.A na výstavě v galerii

Ve středu navštívila třída 1.A výstavu „ŠKOLA MÝCH SNŮ“ v zámecké Galerii v Jičíně. Na výstavě jsme shlédli výtvory dětí základních škol z Jičína a okolí. Výstava se nám moc líbila. Představy dětí o vysněné škole byly velmi originální a inspirativní.

autor příspěvku: Mgr. Tereza Musilová, třídní učitelka


 

12. února 2018

Zdravověda

V pondělí navštívili naši žáci VIII. třídy a II.S- SPOŠ v Jičíně. Celé dopoledne bylo věnováno zdravovědě a první pomoci.  
V první části žáci ve dvojicích vyplňovali test, který byl zaměřený na znalosti z oblasti zdravotní výchovy. 
Paní učitelka pak s námi společně test vyhodnotila a vhodně ho doplnila o ukázky na interaktivní tabuli. 
Ve druhé části si žáci zkoušeli provádět první pomoc na figuríně. V dubnu pak proběhne druhé setkání, které bude zaměřeno na protidrogovou prevenci. Pro žáky i učitele bylo toto dopoledne velmi přínosné a poutavé. Už se těšíme na příště!

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková


 

5. - 9. února 2018

Masopust v I. A

Tento týden proběhl v I. A ve znamení Masopustu. Tuto tradici jsme si připomněli masopustními písněmi a říkadly. Nemohl chybět ani karneval. Masky jsme společně se žáky vyrobili a užili si karneval plný tance a her. Týden jsme zakončili přípravou sladkých koblih. To byla dobrota…

 autor příspěvku: Mgr. Tereza Musilová


 

8. února 2018

Za vysvědčení dort...
 
Dnes si žáci I. B za krásné vysvědčení dodatečně vyráběli nepečený dort s ovocem. Po celou dobu pracovali se svými pedagogy a všechny cukrářské práce v si moc užili. Dort se podařil a zítra, až ztuhne si všichni určitě pochutnají...

Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka
 


 

dne 8. února 2018

Italské tortilly s hráškovým pyré – u střediškoláků v I. S

Ve čtvrtek  středoškoláci z I.S. připravili v rámci předmětu Předprofesní příprava Italské tortilly s hráškovým pyré.
Žáci se velmi úspěšně podíleli na přípravě. Předem omyli a nakrájeli zeleninu (rajčata, rukolu, polníček… ), rozmixovali mražený hrášek do pyré, nastrouhali salátový sýr a na palačinkovači  ohřáli tortilly. Prohřáté tortilly pak plnili směsí hráškového pyré, sýru cotige, rajčaty, salátem a sýrem.
Recept si pak společně napsali a z letáků pak vyhledali a nalepili potřebné suroviny.
Práce se žákům velmi dařila a radost měli z chutné a zdravé svačiny.

Autor příspěvku: Kateřina Tomíčková

Web pohání Engine(R) , foto školy: Ondřej Březovský
(c) 2016 - 2024 ZŠ a PrŠ, Jičín
Nastavení souborů cookies

Chvilinku... :-)
O
o
.