Základní škola a Praktická škola, Jičín

Soudná 12, 506 01 Jičín

Aktuality

     

31. ledna 2018

Čtení nás baví

Dnes proběhla se žáky VIII. třídy dílna čtení v knihovně Václava Čtvrtka, Jičín. Žáci si vybrali knihu dle svého zájmu a trávili nad četbou dvě hodiny. 
Žádané jsou knihy tajemna a sci-fi žánru: Říše temnot, tajemství upírů..., dále pak knihy se zvířecím hrdinou- "Pohádky z kočičího pelíšku", "Kočičí válečníci", "Pohádky pro začínající čtenáře", lidské osudy a romány: "Řeč květů", "Zůstaň se mnou, brácho!", "Dětský domov", válečná literatura: "Vzpoura v Treblince", "Zapomeňte, že jste byli lidmi". Po příchodu do školy jsme rozebírali dané knihy, besedovali jsme o nich a vypisovali zajímavé věty. Do měsíce žáci opět zapíší přečtenou knihu do čtenářského deníku.

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková


 

25. ledna 2018

Pasování na čtenáře

Letos byl pasován na čtenáře žák 1. ročníku František Komárek. Z naší školy byl jediným zástupcem, ale mezi prvňáčky ze Základní školy, Jičín, Poděbradova 18 se zařadil bez problémů a užil si své první setkání v Knihovně Václava Čtvrtka v naprosté pohodě. Věřím, že si bude často půjčovat knížky, protože již velmi dobře čte.

autor příspěvku: Mgr. Kateřina Mindlová


 

24. ledna 2018 

Zážitková výuka bazální stimulace
Žáci I. B se pravidelně účastní technik bazální stimulace. Ne jinak tomu bylo i dnes, kdy prováděli se svými pedagogy metody, které jim pomáhají aktivovat obličejové svalstvo, polykání, mimické svaly (správnými tahy lízátkem). Další metodou jak prohloubit a zklidnit dýchání jsou speciální masáže zad, kdy sjednotíme dýchání s žákem. Poslední dnešní technikou k podpoře prokrvení celého těla, byla aktivační masáž nohou s krémem. Bazální stimulace je zejména o příjemných pocitech z dotyků, vibrací a masáží, které prospívají nejen fyzickému zdraví, ale také psychice. Děti si to moc užívají (více o technikách bazální stimulace ve složce Podpůrné metody).
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová


 

22. ledna 2018

Expozice výstavy žáků 

V minulém týdnu žáci I. B dokončili se svými pedagogy velkoplošné obrazy na téma "Čtvero ročních dob". Technikou byl otisk houby namočené v temperových barvách přes papírové šablony stromů. Žáci pracovali pod vedením a s pomocí svých pedagogů na těchto krásných dílech déle, než 14 dnů. Obrazy budou v nejbližších dnech zdobit prostory přízemí školy, o které se I. B již tradičně stará.

autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, třídní učitelka


 

19. ledna 2018

Enkaustika vyvolala nadšení a tvořivost u našich středoškoláků

Že nevíte co je enkaustika?? Vůbec nevadí, žáci I. S vás s touto starověkou malířskou technikou seznámí.
Kluci a dívky z Praktické školy I. S vyzkoušeli úžasné tvořivé malování horkým voskem, novou techniku zvanou Enkaustika.
Tato technika přináší spoustu překvapení a radosti.  Umožňuje otevření skrytých schopností, kreativní seberealizaci a také spontánní vyjádření svých pocitů a uvolnění napětí.
Při této technice je vosk nanášen enkaustickou žehličkou na papír a různými tahy se pak vytváří kouzelné abstrakce.
Žáci pracovali velmi tvořivě a hravě pustili uzdu své fantazii. Všichni měli radost ze svých originálních obrázků.

Autor článku: třídní učitelka Kateřina Tomíčková


 

18. ledna 2018

Příprava ovocného salátu v I. S

Ve čtvrtek, v rámci předmětu Předprofesní příprava, žáci  Praktické školy I. S připravili ovocný salát.
Žáci si z domova přinesli různé druhy ovoce ( banány, jablka, hrušky, pomelo….). Jednotlivé druhy omyli, oloupali a pokrájeli do salátové mísy. Salát dochutili zakysanou smetanou, ozdobili ořechem a naservírovali do skleněných misek.
Při práci si žáci počínali velice dobře, byli šikovní a samostatní. Za odměnu si pak všichni na ovocném salátu pochutnali.

Autor příspěvku: třídní učitelka Kateřina Tomíčková


 

12. ledna 2018

Předprofesní příprava a rodinná výchova středoškoláků
 
Dnes se žáci II. S vydali s nákupním seznamem do Tesca. Cílem byl samostatný nákup potravin potřebných na výrobu zmrzlinového poháru s ovocem. Žáci se rozdělili do dvou skupin. Měli svého vedoucího týmu. Společnými silami si poradili v nákupním centru. Museli vše najít, zvážit, zjistit, zda jim stačí peníze, které na nákup měli. Vše nakoupili dle seznamu, zaplatili, uschovali účty a ve škole vše zhodnotili se svou učitelkou. Žáci si počínali výborně, na nic nezapomněli a tak nic nebránilo tomu, aby ve školní kuchyňce vyrobili výborný zmrzlinový pohár. Všichni si zaslouží pochvalu za aktivitu, vzorné chování a vzájemnou spolupráci.
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová 


 

11. ledna 2018

Zpíváme s radostí

Dnes, proběhla v rámci pěveckého kroužku pěvecká soutěž nazvaná- "Slavíček". Této soutěže se aktivně zúčastnilo pět zpěvaček, které zazpívaly zvolenou píseň. Nikolka Jará si vybrala píseň- "Nesnáším loučení" od Michala Davida, Nela Brandová píseň od moderní skupiny- "Jelen". Irenka Václavíková zazářila s melodií - "Nech mě snít", Terezka Horáčková vsadila na klasiku a v jejím podání píseň- "Moj Bože" zazněla opravdu nádherně. Jako poslední soutěžící byla Romana Erbanová, která si zazpívala líbivou píseň z pohádky - "Kouzla králů"- "Buchet je spousta". V porotě zasedly: paní uč. Flečková, Lucie Erlebachová a Barunka Josefová.  
Vystoupení se všem velmi zdařilo a všichni zaslouží velkou pochvalu. Na třetím místě se umístila Nikola Jará a Nela Brandová. Na druhém pak společně Irenka Václavíková s Romanou Erbanovou. Absolutní vítězkou se stala Terezka Horáčková. Všem ještě jednou gratulujeme a přejeme hodně úspěchů a to nejen ve zpěvu.

autor příspěvku: Mgr. Adéla Flečková


 

21. prosince 2017

Adventní čas a Den otevřených dveří v Soudné

Každý pátek před adventní nedělí si v prostorách přízemí Základní a Praktické školy připomínáme adventní čas a blížící se Vánoce. Zapalujeme svíčku na adventním věnci a společně zpíváme vánoční koledy.  Je to čas ztišení a naladění se na kouzlo Vánoc.

Ve čtvrtek 21. 12. se uskutečnil Den otevřených dveří, kde v rámci předmětu Předprofesní příprava  žáci z I. S  a II. S  připravili předvánoční menu –  Bramborový salát s řízkem.

Den předem si nakoupili potřebné suroviny na vaření a slavnostně připravily prostor kuchyňky a jídelny s vánoční výzdobou. Za tónů vánočních koled se žáci pustili do přípravy, do vaření a smažení. Středoškoláci byli velmi pilní, šikovní a dílo se dařilo. Celé dopoledne vyvrcholilo slavnostním obědem s přípitkem a s pozváním pana ředitele, paní zástupkyně, a přítomnosti rodičů některých žáků. Všichni jsme si dopoledne společně velmi užili, panovala zde radostná atmosféra a odměna byla velká.  Všem nám moc chutnalo.

Přejeme všem krásné Vánoční svátky a šťastný vstup do nového roku!

autor příspěvku: Kateřina Tomíčková

 


19. prosince 2017

Vánoční besídka v Praktické škole I. S         

V úterý 19. 12. se uskutečnila ve třídě I. S  Vánoční besídka.  V úvodu se rodičům představila nová třídní učitelka Kateřina Tomíčková, která od 1. 12. nastoupila za paní učitelku Ditu Henrychovou.

Žáci rodičům zazpívali vánoční koledy s doprovodem na varhany, zatancovali  a pro rodiče připravili vánoční posezení s cukrovím.

Na závěr si pak všichni společně vyrobili malý dárek - svícínek z jablíčka. Věříme, že se nám podařila vykouzlit hezká předvánoční atmosféra a už se také všichni těšíme na Vánoce.

Tak šťastné a veselé!

autor příspěvku: Kateřina Tomíčková


 

21. prosince 2017

Vánoční posezení s rodiči v I. A

Před Vánoci jsme do třídy I. A pozvali rodiče našich žáků na vánoční posezení s tvořivou dílnou. Rodiče si společně se svými dětmi vyráběli vánoční dekorace. Na ochutnávku přinesli cukroví a vánočku – vše vynikající! Nakonec naděloval Ježíšek dárky. Děkujeme zúčastněným rodičům a velmi si vážíme toho, že i v předvánočním shonu si udělali čas a posedět přišli. Krásné Vánoce.

autor příspěvku: Mgr. Tereza Musilová


 

20. - 21. prosince 2017

Výukový projekt "Josef Lada" ve IV. třídě

Na knížkách od Josefa Lady jsem, jak se říká, vyrostla. Začalo to prohlížením obrázků, posloucháním pohádek, které mi četly mé starší sestry a nakonec jsem si většinu jeho knížek přečetla sama.
Tímto projektem jsem se snažila přiblížit dětem dobu jejich praprarodičů a připomenout výročí jednoho z nejlepších ilustrátorů a spisovatelů pro děti.
Snad se mi to podařilo a knížky Josefa Lady si oblíbí. Myslím, že i dnešním dětem mají co říct.

autor příspěvku: Mgr. Kateřina Mindlová


21. prosince 2017

Vánoce pro zvířátka

V úterý 19. prosince si žáci třídy I.C přinesli do školy suchý chleba, mrkve a jablíčka. Nebyla to jejich svačina. Mysleli na zvířátka, která si jen stěží mohou najít potravu, když už v přírodě nastala zima, trávu pokryl sníh a voda zamrzla. Potravu pro zvířata uložili do košíčku a se svojí paní učitelkou Nyčovou a asistentkami Jitkou a Míšou vyrazili směrem pod Zebín.

Vyhlédli jsme si pěkný smrček, který vypadal jako vánoční stromek. Mrkve a chleba děti s pomocí paní asistentky navázaly na nit a ozdobily zvířátkům jejich vánoční stromeček.

Všem lidem i zvířátkům přejeme krásné Vánoce.

autor příspěvku: Za žáky I.C přeje p. uč. Mgr. Iveta Nyčová


 

20. prosince 2017

Adventní čtení

Dnes se v krásném předvánočním čase vydala VIII. třída opět do místní knihovny, abychom nasáli atmosféru z vánočních příběhů a pohádek. 
Paní knihovnice si pro nás připravila vánoční příběhy, tradice, zvyky. Také jsme si společně zazpívali koledy. 
Úspěšně jsme vyplnili test vánočních tradic a zvyklostí, budeme čekat, zda nevyhrajeme nějakou pěknou cenu, až proběhne slosování. 
Na závěr si žáci vypůjčili nové knihy, aby mohli trávit Vánoce čtením krásné poezie a románů. Moc se nám tam všem líbilo a těšíme se opět v lednu na další návštěvu.

autor příspěvku: Mgr. A. Flečková


 

18. prosince 2017

Pečení vánočního cukroví v I.A

Součástí vzdělávacího programu žáků ZŠS je i příprava pokrmů. Jako každoročně před Vánoci jsme se s našimi žáky i letos pustili do pečení vánočního cukroví.

Při poslechu vánočních koled a pohodové atmosféře nám práce rychle utekla a cukroví se povedlo. Žáci se už těší, až v rámci vánočního posezení ve své třídě cukrovím pohostí své rodiče.

autor příspěvku: Mgr. Tereza Musilová


 

Advent v Soudné

Tradiční předvánoční setkání žáků, zaměstnanců, rodičů a přátel školy proběhlo v pohodové atmosféře za zpěvu vánočních koled a napečeného cukroví.  Žáci se svými pedagogy připravili kulturní program, dárky do vánočního obchůdku, dílničky s vánoční tematikou, do kterých se mohli zapojit i se svými rodiči. Zpestřením programu byly ukázky vánočních dekorací žákyň SZŠ Kopidlno. Ředitel školy poděkoval všem přítomným za pomoc a podporu škole, za příspěvek na revitalizaci školní zahrady. Popřál radostné Vánoce, pohodu a zdraví v novém roce.

autor příspěvku: Mgr. P. Novotný


 

17. prosince 2017

Škola dýchá Vánocemi
 
S blížícími se svátky Vánoc se všechny třídy a prostory školy "strojí" do krásných tematických nápadů našich pedagogů. Vyzdobené třídy, chodby, stromky a celá škola se chystá na přicházející se svátky a zimní období...
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová
 


 

15. prosince 2017

Adventní zpívání
 
Již třetí pátek jsme se všichni sešli v prostorách přízemí školy. Společným zpěvem jsme si připomněli adventní čas a blížící se Vánoce. Školou zněly tóny vánočních koled poté jsme zapálili třetí svíčku na adventním věnci. Příští pátek zapálíme tu poslední a zároveň se rozloučíme se starým rokem. 
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová


 

„ADVENT V SOUDNÉ“ - pozvánka

14. prosince 2017

Setkání na "Čtyřce"

Jsou tady Vánoce a naše tradiční setkání se žáky ZŠ, Jičín, Železnická 460. Tentokrát žáci
IV. a VI. třídy zavítali na "Čtyřku", kde se o nás velmi pěkně postarali žáci 4. A a 4. B pod vedením paní učitelky Dolejší a Ulrichové. Společně jsme si zazpívali koledy, vyrobili vánoční ozdobu, papírového anděla a rybičku ze skořápky. Po výborné svačině, kterou nám připravila děvčata z vyšších ročníků, jsme prožitkové dopoledne ukončili sportováním v tělocvičně. Někteří naši žáci poprvé v životě skákali do výšky. Na jaře přivítáme žáky 4. A u nás v Soudné.

autor příspěvku: Mgr. Kateřina Mindlová


 

 
13. prosinec 2017
 
Když hudba léčí
 
Žáci základních a speciálních tříd naší školy se dnes zúčastnili netradiční hodiny muzikoterapie s názvem "Veselé bubnování." Ve dvou skupinách si vyzkoušeli hru na netradiční hudební nástroje v duchu improvizace, jako jsou bubny džembe, tibetské misky, deštné hole, aj. Popustili uzdu svým emocím a pozitivně vnímali rytmus, tóny a zvuky jednotlivých nástrojů. Žáci spojili svoji hru a pohyb ve společný orchestr léčivých melodií. Cílem bylo zprostředkovat jiný prožitek z hudby, uvolnit se a užít si to.
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová


 

6. prosince 2017

Vánoční dílna

Stalo se již tradicí, že některé třídy naší školy vyplňují adventní čas výtvarnou činností.
I letos jsme využili nabídku Regionálního muzea v Jičíně a žáci IV.  a VI. třídy si ozdobili skleněnou vánoční kouličku, která bude nedílnou součástí jejich rodinného vánočního stromku.
Výstava starých vánočních ozdob, které pamatují naše babičky a prababičky, se nám též velmi líbila. Prožili jsme krásné předvánoční dopoledne.

autor příspěvku: Mgr. Václava Jurycová a Mgr. Kateřina Mindlová


 

5. prosince 2017

Navštívil nás Mikuláš

V úterý nás už tradičně navštívil Mikuláš i se svojí družinou, kterou skýtali něžní andělé a hromada rozpustilých čertů. Vydali se školou a navštívili všechny třídy, aby připomněli žákům jejich hříchy. Školou zněly písně, básně a učitelé se stali oporou dětí v "perných" chvilkách. Všichni naslibovali hory, doly, tak uvidíme, jak dlouho jim to vydrží...
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová


6. prosince 2017

Adventní setkání v Domově pro seniory

Stalo se již milou tradicí, že se žáci naší školy vydali do Domova pro seniory na vánoční vystoupení. Připravili si vánoční písně a koledy za doprovodu orffových nástrojů. Žáci střední školy doplnili adventní pásmo o vánoční poezii a přinesli i drobné vánoční dárky. Obyvatelé Domova si společně s žáky zazpívali a v radostné atmosféře si užili předvánoční čas. Naše představení se vydařilo a žáci si zaslouženě pochutnali na sladké odměně. 

autor příspěvku: Mgr. A.Flečková, Mgr. P.Jínová

O přípravu drobných dárečků se zasloužila paní asistentka Jana Dvořáčková.


 

30. listopadu 2017

Vánoční keramická dílna

14. listopadu v odpoledních hodinách se v prostoru pracovny žákovské kuchyňky konala akce pro paní učitelky, asistentky a další zaměstnance Základní školy a Praktické školy, Jičín.

Paní učitelky Tomášková a Nyčová svým kolegyním připravily setkání, při kterém si všichni společně mohli vyzkoušet práci s keramickou hlínou. Vznikly velice půvabné vánoční dekorace – od drobných vánočních ozdob, krásných adventních věnců, keramického betlému až po anděly, kteří budou jako svícen zdobit vánoční stoly v rodinách.

Výroba keramických dekorací navodila tu správnou atmosféru, která nás bude provázet celým adventním obdobím, které bude provoněné svíčkami, jehličím a doprovázené zpěvem koled.

autor příspěvku: Mgr. Iveta Nýčová


 

30. listopadu 2017

Stromy v Jičíně, stromy v Martině

Základní škola a Praktická škola, Jičín již tradičně ve svých prostorách vystavuje výtvarné práce žáků partnerské školy, kterou je slovenská Špeciálna základná škola v Martině.

V letošním roce vznikla výstava prací žáků obou škol s podzimním tématem Stromy. Žáci naší školy se zapojili do projektu Stromy v Jičíně, stromy v Martině již 20. října, na který připadá Den stromů. O stromech se učili, stromy poznávali, na téma stromy vytvářeli výtvarné práce. Stromy malovali také žáci ve škole v Martině. Fotografie prací žáků ze Slovenska doplnily výstavu prací našich žáků a vznikla výstava společná, která dokumentuje spolupráci našich škol.

Velice děkuji všem kolegyním, které se do projektu zapojily, a děkuji zejména žákům, kteří nás obohatili svými výtvarnými díly. Velké poděkování posílám také do školy v Martině.

autor příspěvku: Mgr. Jolana Zahradníková

 


 

27. listopadu 2017 

Tělocvik na "zimáku"

Dnes se žáci 2. stupně ZŠ a SŠ vydali se svými učiteli a bruslemi přes rameno vstříc zimnímu stadionu v Jičíně . Někteří z nich měli brusle na nohou úplně poprvé. Odvaha jim však nechyběla. Užili si spoustu legrace a zároveň rozšířili své pohybové schopnosti. Pohyb na čerstvém vzduchu a základy bruslení přispívají k lepší fyzické kondici žáků.
 
autor příspěvku: Mgr. Petr Novotný


 

28. listopadu 2017

Vařím, vaříš, vaříme...

Ve  školním roce 2017 - 2018 začali naši žáci vařit a péci v nové kuchyni. Během hlavních prázdnin došlo k celkové rekonstrukci cvičné kuchyně a též k rekonstrukci výdejny obědů.
V listopadu jsme mohli uklidit kuchyň, umýt nádobí a začít vařit. Žáci se nemohli dočkat, vždyť Vánoce máme za dveřmi. Pečení perníků máme za sebou, palačinky a bramboráky voněly celou školou.
Žáci a učitelé naší školy mohou obědvat též v zrekonstruované výdejně. Fotky vám napoví, co se v naší škole vylepšilo.

autor příspěvku: Mgr. Václava Jurycová, učitelka pracovního vyučování

                                                                                                                       


 

27. listopadu 2017

Proměna školní zahrady aneb, ať je nás vidět

Se změnami ve školské legislativě a větší otevřeností v nabídce vzdělávacích oborů na naší škole, jdou ruku v ruce i další změny. Ty mají naši školu otevřít veřejnosti a ukázat pohled na moderní školu  se speciálními vzdělávacími metodami a alternativními způsoby výuky. Jedním z těchto trendů vzdělávání bude i výuka ve venkovní učebně. Ta je situovaná do školní zahrady. Bude mít několik vzájemně provázaných zón - okrasnou, výukovou, ekologickou a relaxační.  Chtěli bychom vás provést časem roku 2017. Co se událo a co nás ještě čeká?

Začínáme kácením

Co se zdálo léta neuvěřitelným, neuskutečnitelným se právě začátkem března stalo. Ve spolupráci s RNDr. Vladimírou Smolíkovou z odboru životního prostředí jsme se rozhodli, že se pokusíme zahradu co nejvíce přiblížit původnímu stavu z doby působení zdejší hospodářské školy. Léta neudržovaná a divoce rostoucí vegetace zakryla celou hlavní část budovy. Bylo tedy nutné vykácet přerostlé a neudržované tisy a dřeviny. Jak to ale potom bude vypadat? To si dovedl představit málokdo. Zaměstnanci technických služeb odvedli svoji práci dokonale. Pohled na celý areál školy je z lipové aleje úžasný. Učebny se prosvětlily a tím zútulnily. Ale zároveň je všude prázdno, pusto. Ale ne na dlouho!

Pokračujeme sázením

V první etapě revitalizace zahrady dochází v okrasné části k výsadbě záhonů trvalek. Dále vznikají ostrůvky s okrasnými trávami, keři a nášlapným chodníkem, který lemuje celou zahradu. Chodník bude sloužit rovněž jako vstup do venkovní učebny. Realizaci výsadby odborně provedli zaměstnanci firmy Obory – okrasné a ovocné školky, Valdice. I naši žáci se v rámci pracovní výchovy aktivně podíleli na výsadbě a zvelebení zahrady. Naše škola se otevírá veřejnosti a postupně získává novou podobu.

A co následuje? Stavíme

Ve výukové zóně stavíme gabionové záhony. Myslíme tím i na naše žáky, kteří neměli tolik štěstí a musí se pohybovat na vozíku. Jelikož to jsou šikulové a chtějí také pomáhat s pěstováním květin a bylin, pustili jsme se s žáky a všemi zaměstnanci školy do výstavby vyvýšených záhonů. Hlavním koordinátorem a „tahounem“ celé této akce byla paní Smolíková. Zpočátku se příliš nedařilo, ale společně jsme na podzim zafinišovali a záhony jsou připravené k jarní výsadbě.

Budujeme dál

Venkovní učebna bude sloužit v letních měsících nejen k výuce a ekologickým aktivitám, ale také jako relaxační zóna. Realizaci této stavby se ujala firma pana Richtera. Učebna bude dokončena na jaře příštího roku. Na zahradě se ještě v adventním čase objeví hmyzí hotel a krmítka pro ptáky.

A co nás čeká v příštím roce?

Celý projekt revitalizace školní zahrady je koncipován jako naučná stezka. Chtěli bychom environmentální výchovu směřovat k aktivnímu zapojení žáků při výuce. Novinkou bude rovněž sledování meteorologické stanice a on-line vysílání ze života ptáků.

V plánu je rovněž nezbytné vybudování popisků flory a fauny v tomto ekosystému a informační tabule, která vše shrne.

Náš projekt by nešel uskutečnit bez finančního zajištění: Grant královéhradeckého kraje, příspěvek města Jičína, sponzorský dar od firmy Seco Group a.s., sponzorský dar od rodičů a přátel školy a také spoluúčast naší školy. Mnoho věcí se podařilo zařídit svépomocí a velkou ochotou oslovených lidí. Dík patří všem, kteří se ocitli ve správný čas na správném místě a nezištně nám pomohli.

autor příspěvku: Mgr. Petr Novotný, ředitel školy

 


 

26. listopadu 2017

Vánoční perníčky provoněly naši školu

Rok se s rokem sešel a žáci VI. třídy opět pečou a zdobí perníčky.  Práce se jim velmi podařila a tento týden si budeme ve třídě zdobit stromeček z perníčků. Už se moc těšíme na Vánoce.

autor příspěvku: Mgr. Václava Jurycová


 

25. listopadu 2017
Adventní pozdravy

Následující dny už předpovídají předvánoční čas. Proto se žáci PrŠ-I. a PrŠ-II. vydali na místa vykonávání praxe, aby předali vlastnoručně vyrobená vánoční přání. První zastávkou příjemné procházky byly koňské stáje pod Zebínem. Druhé místo praxe měli "za rohem" - přání totiž předali v Městském útulku pro psy. Poslední vánoční pozdrav předali v zahradnictví Hortena.

Kvůli nadcházejícímu chladnému počasí se žáci na tato místa praxe vydají možná až na jaře. Proto bude jejich praktická výuka přes zimu zaměřena na práci ve školní kuchyňce nebo domácí práce jako je praní, žehlení, úklid domácnosti.

autor příspěvku: Mgr. Dita Hendrychová


 

24. listopadu 2017

Solná jeskyně opět pomáhá
V pátek jsme po delší době mohli v rámci zdravotní tělesné výchovy navštívit solnou jeskyni. Ta žákům značně pomáhá zvýšit obranyschopnost a celkovou fyzickou i psychickou zdatnost. Žáci se svými pedagogy  v rámci terapie provádějí dechová cvičení, metody bazální stimulace a prostor je i pro hry a relaxaci. Navázali jsme tak na letitou tradici naší třídy, která významně snižuje nemocnost žáků v I. B.
 
autor příspěvku: Mgr. Olga Kratochvílová, tř. uč.


 

22. listopadu 2017
Pozvánka na křest knihy "Město. Jiným pohledem"

V uplynulých dvou letech se vybraní žáci naší školy účastnili dílen pořádaných neziskovu organizací Lebeda Jičín o.p.s. 
Zaměření dílen se týkalo tvůrčího psaní a ilustrace. Cílem setkávání bylo vytvořit autorskou knihu.

Pozvánka na dílny zněla: „Přijďte pěšky nebo na kole, na vozíku nebo s vodicím psem. Vezměte s sebou otevřenou mysl, hromady nápadů, fantazii a chuť podělit se o své vidění světa. Není třeba umět psát ani číst, není třeba zvládnout držet tužku.“ 

Autory vznikající knihy se proto ponejvíce stali žáci praktické školy, základní školy speciální a děti, kterým jejich handicap neumožnil psát, číst nebo se vyjadřovat v složitějších myšlenkách. Hlavním nástrojem „psaní“ byl diktafon, rámcem témat hra nebo výtvarné činnosti.

Nyní v předvánoční době nazrál čas a kniha získala svoji fyzickou podobu. Všichni jste zváni na její křest 3. 12. 2017 od 14h v Židovské 100.

autor příspěvku: Mgr. Dita Hendrychová

Web pohání Engine(R) , foto školy: Ondřej Březovský
(c) 2016 - 2024 ZŠ a PrŠ, Jičín
Nastavení souborů cookies

Chvilinku... :-)
O
o
.